Website Manager

On Deck Academy (704) 889-2287

Alumni

       

   

    



        

     

        







 2016      
 John Brocklebank  Weddington  Radford University 
 Blake Brown  North Gaston  UNC Asheville 
Colby  Bruce  South Meck  UNC Charlotte
 JT Dunn  Parkwood  Catawba College 
 Todd Elwood  Piedmont  UNC Charlotte 
 Josh Evans  Indian Land  USC - Lancaster 
 Mark Glover  Marvin Ridge  Lafayette College 
 Brandon Holden  North Gaston  Tusculum College 
 Will Horsley  Concord H.S.  Catawba College 
 Sam Little  Piedmont  Point University
 McCann Mellett  Charlotte Catholic  Wingate University
Matthew Panner Concord H.S. West Point
 Logan Plattenburg  Parkwood  Wingate 
 McKinley Scott  NGHS  Concord University 
 Hayden Smith  Charlotte Latin  Middlebury College 
2015
Connor Anderson Hunter Huss GTCC
Zach Carter Rock Hill Erskine College
Braden Cox Ben Lippen Francis Marion
Stanley Durkin Clover Florence-Darlington Tech
Caleb Hamilton Rock Hill Erskine College
Corbin Hockensmith Southlake Christian Emory & Henry College
Andrew Jordan Hunter Huss UNCC Commit - MLB Draft 13th Rd. ’15 Cincinnati
Donnell Mitchell Bessemer City GTCC
Easton Payton Highland Tech William Peace
Tyler Price East Gaston Truett McConnel
Eric Taylor Northwestern Furman University
Cole Weaver Charlotte Catholic Lander University
Eric Whitecavage Weddington HS UNC Asheville
2014
Adam Andrew South Point Charleston Southern
Devin Bagwell Southlake Christian UNC Charlotte
Lamar Briggs Davidson Day Jackson State University
James Buie Richmond Sr. Wingate
Grant Byers Shelby Wofford
Jonathan Carpenter Cherryville Brunswick CC / Coastal Carolina
Ben Carrick Ardrey Kell Samford
AJ Cook North Gaston Limestone
Cody Fitch Shelby UNC Greensboro
Josh Greene Grace Christian North Carolina Central
Chase Hannifin East Gaston Charleston Southern
Tommy Hunn Forestview Belmont Abbey
Dan Johnson South Point Indian Hills CC
Landon Kay Weddington Furman
Zach Kuchmaner Marvin Ridge UNC Greensboro
Jackson Mims Shelby UNC Charlotte
Mitchell Nowicki Hopewell Limestone
Derek Perry South Point Liberty
Ethan Reep Highland Tech Lenoir-Rhyne
Dillon Rowan Hopewell CVCC
Alon Smith Hopewell UNC Charlotte
Michael Smith South Meck Johns Hopkins
Jake Sullivan Porter Ridge Winthrop
Trey Timmerman Metrolina Christian Brunswick CC / Liberty Univ.
Jeff Welch Weddington VCU
2013
Ryan Ahlum Myers Park Brevard College
Andrew Adamczyk Metrolina Christian Charleston Southern
Jake Barbee Hickory Ridge Liberty University
Paul Barnhill Country Day Furman
Josh Black Providence HS Furman
Zach Blalock Myers Park Wingate University
Patrick Brady Charlotte Country Day U.S. Naval Academy
Andrew Burnick Providence Day University of Pennsylvania
Chris Clare Central Cabarrus High Point University
Kyle Cliff Charlotte Catholic UNC Greensboro
Nick Coble Mount Pleasant Liberty University
Hunter Dodson Lincoln Charter HS Carson Newman
Brandon Donahue Ardrey Kell Wingate University
John Elwood Piedmont Pfeiffer University
JT Ford Hickory Ridge Louisburg College
Brandon Gragilla Hough Wake Tech CC
Adam Grice Greenbrier Georgia College & State University
Ross Groome Myers Park Wingate University
Parker Henderson Hickory Ridge Appalachian State
Chuck Lawing South Point North Greenville University
David Marvin East Mecklenburg Wofford
Cameron Price Piedmont Wingate
2012
John Beaver Myers Park Lenoir-Rhyne
Heath Blackmon South Stanly Brevard
Tyler Byrnes Olympic Catawba College
Jacob Campbell St. Andrews College
Nick Daddio Hough UNC Charlotte
Keith Davis York USC Sumter
Ian Edmiston Lake Norman Fordham
Jack Edmiston Lake Norman Bates College
Landon Fraley South Stanley UNC Chapel Hill
Preston Fry Fort Mill Spartanburg Methodist
Justin French Ardrey Kell West Point
Ryan Garlow Hickory Charleston Southern
Conner Gunn Dobyns Amherst
Kevin Hamby York Wilkes C.C.
CJ Harris RCJ Academy Wingate University
Reilly Hovis Forestview UNC Chapel Hill 9th Rd. ’15 Miami
Jacob Kimble Mt. Pleasant Liberty University
Patrick Langdon Charlotte Country Day Wofford
Wade Leach Charlotte Country Day Davidson
Andrew Mauldin South Meck Liberty
Patrick McGinn Ardrey Kell Wilkes C.C.
Jacob Midkiff Southe Pointe Presbyterian College
Michael Patrick Northwestern Winthrop University
Johnny Piedmonte Hough NC State
Grayson Short South Stanley Louisburg College
Blake Sides Hickory Ridge Western Carolina University
Sammy Taormina Northwestern Liberty University
Andrew Tomasovich Fort Mill Charleston Sourthern 21st Rd. ’15 Oakland
Stephen Wallace South Stanley Winthrop
2011
Anthony Allende Mount Pleasant Catawba College
Rob Bain NW Cabarrus Davidson College
Brandon Burris Mt. Pleasant Appalachian State
Brad Elwood Piedmont UNC Charlotte
Quint English Ardrey Kell USC (Academics)
Grant Goodson Myers Park Sewanee
Matthew Hedberg Myers Park Washington & Lee
Austin Hicks Nation Ford Charleston Southern Univ.
Ryan Hodge Butler Gardner Webb University
Alex Jensen Charlotte Catholic Army/West Point
Collin Keefer Ardrey Kell UMASS Boston
Patrick King Piedmont UNC Charlotte
Zach Lax Marvin Ridge NC State (Academic)
Paul Leonard North Meck UNC Pembroke
Shell McCain Trinity Christian UNC-Chapel Hill
Chris McCue Ardrey Kell UNC-Chapel Hill
Nick McGee West Meck UNC Pembroke
Brandon McWhirter Butler UNC Pembroke
Alex Morales Weddington Pitt CC
Preston Morrison Cuthbertson Texas Christian University 8th Rd. ’15 Cubs
Conner Patterson Ardrey Kell Pitt CC
Tyler Powell Myers Park Western Carolina University
Jacob Rand Parkwood Mars Hill
Taylor Rowe Myers Park Washington & Lee
Mike Shadday Ardrey Kell Florence Darlington Tech
Brantley Smith Grace Academy Gardner Webb University
Brett Thompson Marvin Ridge Lafayette College
Shawn Weber JM Robinson Mars Hill College
2010
Alex Bartolomeo Fort Mill USC (Academic)
Ben Boykin Nation Ford Spartanburg Methodist
Caleb Cunningham South Meck Surry CC
Grant Fisher Myers Park Elon University
Jordan Griffin South Point The Citadel
Bryon Haag Marvin Ridge USC Lancaster
Joe Hager Myers Park UNC Greensboro
Harrison Hood South Meck Francis Marion Univ.
Ben Hurst Providence UNC (Academic)
Weston Lawing Ardrey Kell Lander University
Ashton Lover Ardrey Kell Louisburg College
Ryan McClintock Providence Catawba College
Diego Perez Mallard Creek Long Island University
Jay Pucket East Gaston Belmont Abbey College
Jack Reinheimer Ardrey Kell East Carolina University 5th Rd. ’13 Seattle
Cody Shelton Ardrey Kell Northwest Florida State College
Adam Venditti North Meck Belmont Abbey College
2009
Alex Askey Providence Lenoir Rhyne
Robert Balsley Myers Park Surry CC
Bryan DaCanal Cherryville Davidson College
Mike Gragilla North Meck High Point Univ.
Dalton Hall South Caldwell Lenoir Rhyne
Andrew Hall Emmanual Christian Acad. Lincoln Memorial
West Hatley South Stanley UNC Charlotte
Steven Hummel Providence Day Davidson College
Korey Martin West Lincoln USC Upstate
Taylor Patterson Ardrey Kell Francis Marion
Rus Shefte Charlotte Catholic Roanoke College
Drew Spear East Lincoln UNC Asheville
Ryan Stetson Ardrey Kell Appalachian State
Clay Tresher Weddington Lenoir Rhyne
Danny Vliet Charlotte Catholic Flagler College
Danny Yelverton Weddington Gardner Webb
2008
Christian Culicerto Charlotte Catholic Villanova
Jordan Darnell Ardrey Kell Elon University
Christian Dickson Buford Spartanburg Methodist
Adam Hill Charlotte Christian Air Force Academy
Kyle Mastroianni North Meck UNC Pembroke
Charlie McCready Fort Mill Charleston Southern
Ryan Overcash NW Cabarrus Davidson College
Hank Patterson Blair Academy High Point University
Tyler Pilkington Weddington UNC Charlotte
Dylan Stewart Porter Ridge Wingate University
Kyle Stetson Ardrey Kell East Carolina (Academic)
Michael Tancini JM Robinson UNC Pembroke
Frankie Torres Olympic Francis Marion University
Adam Waters Hopewell USC Upstate
2007
Hamilton Bennett Fort Mill HS Winthrop Drafted By NY Mets
Jake Buchanan North Gaston NC State Signed w/Houston
Jason Coker Charlotte Country Day UNC Pembroke
Mitch Connor Ashbrook Elon University
David Flanagan Fort Mill Montreat College
Graham Fronk Charlotte Christian Campbell University
Drew Gehringer Butler UNC Greensboro
Ben Heath North Meck Penn State Signed w/Houston
Mac Hunter Providence Davidson College
Joe Mangum Weddington UNC Pembroke
Jesse Miller South Meck Pitt CC
Steven Neff Lancaster USC Drafted by Kansas City
 Kevin Shackelford   Providence Marshall  Drafted by Brewers 
Andrew Smith Butler UNC Charlotte
Spencer Terry Weddington College of Charleston
Shaun Wixted Butler West Point
2006
Matt Andress South Meck Appalachian State
Chase Austin South Meck Elon Univ. 5th Rd. Florida ’09
Jared Bard Charlotte Christian Univ. Richmond
Matt Butler Myers Park Greensboro College
Keith Carrigan Central Cabarrus Catawba College
Andy Holcomb Providence Clemson (Academic)
Kurt Fulginitti Charlotte Christian Gardner Webb
Max Fulginitti Charlotte Christian High Point
Devin Harris Ashbrook East Carolina 8th Rd. Baltimore ’09
Harrison Helms Butler Niagara University
Tyler Kirkpatrick Charlotte Christian Western Carolina
Matt Layman South Meck Spartanburg Methodist
TJ Lockard Ashbrook Surry CC
Travis McConnell Indian Land Presbyterian College
Mason McVerry Charlotte Christian Presbyterian College
Brown Rogers Myers Park Guilford College
Reid Rollison South Meck Western Carolina
Wes Skidmore South Meck UNC Asheville
2005
Michael Bogaert Ashbrook UNC Asheville
Wes Borden South Meck Penn State
David Bumgardner South Point Lenoir Rhyne
Josh Cable South Meck Belmont Abbey
Mike Cavasinni North Meck UNC Chapel Hill
Daniel Foster South Meck Ole Miss (Academic)
Daniel Hill Charlotte Christian Presbyterian College
Thomas Hovis Olympic NC State (Academic)
Zac Kennedy SouthMeck UAB
Jack Magee Myers Park UNC Chapel Hill (Academic)
Drew Martin Ashbrook NC State
Jeremy Mathias Myers Park NC State (Academic)
Damien Mazzetti North Meck Wallace State Drafted by Tampa Bay
Greg Miclat JM Robinson University of Virginia 5th Rd. Baltimore ’08
Tom Porter North Meck Elon Drafted by San Diego ’09
Jonathan Ratledge South Meck East Carolina
Trey Starnes Independence Pfeiffer University
Wes Waddell Manus Academy Methodist College
Wes Wrenn Wesleyan Academy The Citadel Drafted by Mets ’09
2004
Elliott Arrington South Meck UNC Asheville
Tommy Baldridge Fort Mill Coastal Carolina Drafted Yankees ’08
Ben Buchanan East Meck UNC Asheville
Kevin Deitrich Providence Pfeiffer University
David Desilva Waddell Mars Hill College
Jason Haynes Fort Mill Western Carolina
Tim Kramer Myers Park Methodist College
Josh Mangum Weddington Wingate University
Alex Martin Providence Clemson University
AJ Mason Providence Univ. Florida (Academic)
Andy Maxson Weddington Southeastern CC
Kyle Shelton South Meck UNC Chapel Hill Signed White Sox ’08
Chris Taylor Mt Pleasant UNC Charlotte Drafted St. Louis ’08
Morgan Tylson Piedmont Lousiburg/Tusculum
2003
Daniel Bard Charlotte Christian UNC Chapel Hill 1st Rd. Red Sox ’06
Josh Benton Mt Pleasant Wingate
Craig Gessle Independence Lenoir Rhyne
Matt Hill East Meck Elon
Brian Johanson Butler Coker College
Ben Kerr South Meck UNC Asheville
Ryan Marion Kernersville-Glen Pro contract Milwaukee
Matt McSwain Randleman Elon
Kevin Pratt East Meck Elon
Brett Robinson South Meck Elon
Tyler White East Meck UNC Chapel Hill
JK Whithed Ragsdale UNC Asheville
Rob Wilson Myers Park Davidson College
Robert Woodard Myers Park UNC Chapel Hill 20th Rd. San Diego ’07
Copyright © 2018 On Deck Baseball Academy
On Deck Academy (704) 889-2287
Privacy Statement |  Terms Of Use |  TSHQ License Agreement  Log In